Język i tradycja Romów
Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Mniejszości Narodowych i Etnicznych był okazją do zapoznania się z twórczością artystów lokalnych, niemieckich, ukraińskich, a także romskich. Co roku o tej dacie przypomina Centralna Rada Romów w Polsce.
Romowie w Ełku.
Były festiwale kultury romskiej, dedykowane programy pomocowe czy romskie klasy. 15 lat temu samorządy, ośrodki pomocy społecznej i stowarzyszenia z Warmii i Mazur miały do dyspozycji fundusze wojewódzkie na wspieranie mniejszości etnicznych. Obecnie Urząd Wojewódzki również oferuje programy pomocowe dla Romów, jednak w Ełku nie są one popularne, bo i społeczność romska jest tam dużo mniejsza niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu.
Romska tradycja muzyki, pieśni, tańca i zasad, których się nie łamie.
Tradycja romska nakazuje manifestować romskość jako wartość najwyższą i najważniejszą. Nakazuje posługiwać się językiem romani w swoim środowisku i w kontaktach z innymi Romami. Nakazuje ponadto postrzeganie obrzędów i rytuałów oraz pomoc, solidarność współplemienną.
Handel ludźmi
9 maja w Warmińsko – Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się szkolenie z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi dla asystentów edukacji romskiej oraz osób pracujących z grupami zagrożonymi handlem ludźmi, bo okazuje się, że m.in. właśnie romowie są w grupie ryzyka.
Nasze drogi prowadziły do Olsztyna
To hasło projektu, który ma integrować społeczność szkolną. Jego ideą jest to, by różnego rodzaju mniejszości narodowe czy entniczne, które po II wojnie światowej trafiły do stolicy regionu opowiedziały swoją historię – skąd przybyły. I jak to się stało, że Olsztyn stał się miastem wielokulturowym, gdzie razem zgodnie ze sobą współistnieje 13 mniejszości narodowych i etnicznych. W tym właśnie Romowie, którzy uczą się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie.
Przełamując różnice kulturowe
Romowie piękną muzyką porywają do tańca i wspólnej zabawy przełamując różnice kulturowe. Grupa Hitano jest doskonałym przykładem integracji romsko-polskiej, oprócz olsztyńskich Romów zespół tworzy kilku artystów polskich, a teraz nawet dołączyła do niego artystka z Ukrainy.
Program integracji społecznej i obywatelskiej Romów
W województwie warmińsko – mazurskim mieszka blisko tysiąc Romów. W samym Olsztynie około trzystu. Co mogą zaoferować społeczeństwu? Z jakimi borykają się problemami?
Energetycznie i muzycznie było podczas warsztatów
Zorganizowanych dla mieszkańców Olsztyna w ramach projektu Roland & Gipsy Kings. Uczestnicy tych wyjątkowych lekcji mogli obcować z muzyką hiszpańskich Romów, wspólnie tańcząc, śpiewając i grając na instrumentach charakterystycznych dla muzyki flamenco.