EKOREGION

Zespół Parków Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich – Pojezierze Iławskie

Obszar Parku położony jest w środkowej części Pojezierza Iławskiego i zajmuje powierzchnię ponad 25 tysięcy hektarów. Dodatkowe 17 tysięcy hektarów terenu to różnorodna przyrodniczo otulina parku. Park i jego otulina położone są w granicach dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Obejmuje fragmenty gmin Starego Dzierzgonia, Susza, Iławy, miasta i gminy Zalewo i miasta Iławy.

Zespół Parków Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich – Wzgórze Dylewskie

Prawie 72tys. hektarów lasu i blisko 15tys. hektarów otuliny skrywających historię z przed miliardów lat z ciekawostkami, które zapierają dech w piersi. Trudne, górskie tereny i piękne krajobrazy. To tylko wstęp do tego co można zobaczyć w jednym Zespole Parków Krajobrazowych na Warmii, Mazurach i Powiślu, do którego należą Wzgórza Dylewskie.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Polska tajga niczym nie odstaje od tej syberyjskiej. To ponad 14 tysięcy hektarów borealnych lasów iglastych wraz z otuliną, których końca wzrok nie sięga. Jeżeli chcesz zobaczyć co w nich się kryje, zapraszamy w podróż po puszczy rominckiej! 

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

Prawie 14 000 hektarów unikatowych krajobrazów. Gęste bukowe lasy sąsiadujące z Zalewem Wiślanym. Głębokie jary i wąwozy ze strumieniami o prawdziwie górskim charakterze. Wiele rzadki i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Witaj na Wysoczyźnie Elbląskiej!

Welski Park Krajobrazowy

Urozmaicona, polodowcowa rzeźba terenu z malowniczymi wzgórzami morenowymi, pomiędzy którymi silnie meandruje rzeka Wel. Duże zróżnicowanie krajobrazowe i siedliskowe, stosunkowo niewielka gęstość zaludnienia oraz oddalenie od większych ośrodków miejskich i przemysłowych sprzyjają bogactwu flory i fauny. To miejsce trzeba zobaczyć.

Ratujmy jeziora i rzeki

Obecnie, samorządy mają ograniczone kompetencje i brak odpowiednich narzędzi do zwalczania działań niezgodnych z prawem, co znacznie utrudnia realizację ramowych celów dyrektywy wodnej, która mówi o zrównoważonym zarządzaniu wodami oraz odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów wodnych.

Ekoregion „Edukacja ekologiczna”

Co o brzydkich zapachach i właściwościach glonów dowiedziały się dzieci z olsztyńskiej podstawówki podczas wizyty na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim?

Ekoregion „Transport samochodowy” 

Na zanieczyszczenie powietrza składa się wiele ludzkich działań przemysłowych, komunalno-bytowych i transportowych. Właśnie te ostatnie najbardziej wpływają na niską emisję, czyli emisję szkodliwych pyłów i gazów do 40 metrów wysokości.

Ekoregion „Transport publiczny”

Dziś ponosimy konsekwencje rozwoju naszej cywilizacji. Czy potrafimy zatrzymać ten proces bez rezygnacji z dotychczasowych udogodnień?

Ekoregion “Lasy, zieleń miejska”

1/3 powierzchni Polski pokrywają lasy. Czy tyle wystarczy by oddychać czystym powietrzem?

Ekoregion “Zadbajmy o własne zdrowie”

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że aż 91% populacji naszego globu żyje na terenach, gdzie smog, czyli mieszanka pyłu zawieszonego (PM), ozonu (O3), dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2) w coraz większym stopniu zagrażają naszemu życiu i zdrowiu.

Ekoregion “Źródła ciepła”

Niska emisja to nie tylko problem brzydkiego zapachu, ale przede wszystkim zdrowia. Kopciuchy emitują bowiem w zależności od tego co do nich wrzucimy niechlubną część tablicy Mendelejewa.

 Ekoregion „Termomodernizacja”

Jeżeli widzimy, że dużo kosztuje nas utrzymanie 20 stopni w domu, być może to czas, by zainwestować w termomodernizację, ale w rozsądny sposób.

Ekoregion „Farmy wiatrowe”

Rozwój energetyki wiatrowej przyczynia się do ograniczenia efektu cieplarnianego i niekorzystnych zmian klimatycznych, które  negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Ekoregion „Fotowoltaika”

Najpowszechniejszy sposób pozyskiwania ekologicznej energii do zasilania coraz bardziej energochłonnych gospodarstw domowych, rolnych czy przedsiębiorstw.

Niedługo poznamy projekty uchwał antysmogowych dla województwa warmińsko – mazurskiego

Przyszedł czas, by także nasz region włączył się w intensywną walkę ze smogiem. A walka ta jest potrzebna, byśmy wygrali zdrowie nie tylko własne, ale także kolejnych pokoleń.

Masz pytania? Inicjatywy?

Napisz do nas!